Jak przyspieszyć metabolizm?

Ile razy próbowałaś kolejnej bezskutecznej diety, głodziłaś się, podejmowałaś mnóstwo wyrzeczeń a waga stała w miejscu lub co gorsze – szła w górę? Na pewno znasz osoby, które jedzą za dwoje i nie tyją, a Ty na każdym kroku musisz się ograniczać bo liczby na wadze szaleją? Chcesz przestać się zamartwiać jedzeniem i zacząć czerpać z niego radość? Napraw swój metabolizm!

Przemiana materii to sposób w jaki organizm gospodaruje energię. Określa taką ilość energii, którą powinniśmy dostarczyć organizmowi, aby zapewnić prawidłowe działanie narządów wewnętrznych w warunkach spokoju zarówno fizycznego jak i psychicznego. Aktywność fizyczna, styl życia oraz wszystko to co spożywamy ma znaczący wpływ na to ile pożywienia jest odkładane w postaci tkanki tłuszczowej, przetwarzane na energię lub odbudowę ciała.

Puste naczynie Darmowe ZdjęciaJednym z najczęściej popełnianych błędów jest głodzenie się. Dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości posiłków w porównaniu z naszym zapotrzebowaniem. Dodatkowo diety o niskiej kaloryczności nie dostarczają wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych przez co nasze samopoczucie i stan zdrowia może ulec pogorszeniu. Niedostateczna ilość pokarmu daje sygnał organizmowi , że powinien gromadzić tłuszcz, aby mieć skąd czerpać energię.  Odwrotne działanie, czyli regularne dostarczanie pokarmów w stałych odstępach czasu, daje sygnał, że nie ma powodu do gromadzenia tkanki tłuszczowej, ponieważ energia sama przyjdzie z pożywienia. W tym przypadku ważna jest jakość posiłków, spożywanie produktów pełnowartościowych, urozmaiconych i o niskim stopniu przetworzenia.

Pieczony kurczak z cytryną i warzyw w naczyniu Darmowe ZdjęciaBiałko zawarte w pożywieniu również odgrywa ważną rolę w przyspieszeniu przemiany materii. Białka zbudowane są w aminokwasów, które do strawienia wymagają dużej dawki energii. Najlepszym źródłem białka jest drób, ryby, jajka, mleko oraz rośliny strączkowe. 

Dodatek do posiłków ostrych Pieprz chili izolowane Darmowe Zdjęciaprzypraw to także dobry sposób na metabolizm. Przyprawy takie jak cynamon, imbir, pieprz cayenne, kurkuma, pieprz, czosnek wspomagają i przyspieszają trawienie oraz detoksykację organizmu. 

 

Sprzęt fitness siłowni. Dumbbells z ręcznikiem i wałkiem. Obuwie treningowe. Sport trenerów na białym tle. Sport, zdrowego stylu życia i koncepcji obiektów Darmowe ZdjęciaKluczową rolę w przyspieszeniu metabolizmu odgrywa aktywność fizyczna.  Wskazane są  zarówno ćwiczenia aerobowe, które przyspieszają oddech i tętno, jak i ćwiczenia siłowe, ponieważ rozbudowa tkanki mięśniowej powoduje przyspieszenie spalania kalorii. Ważne jest aby aktywność fizyczna była regularna i nie trwała krócej niż 45 minut.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+

0 komentarzy dla “Jak przyspieszyć metabolizm?Dodaj swoje →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.