Poznaj niezwykłe właściwości rozmarynu!

Rozmaryn to  wiecznie zielony krzew, pochodzący z Regionów Morza Śródziemnego, który posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Można go używać zarówno w stanie świeżym jak i surowym. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięs, warzyw (w szczególności ziemniaków) oraz do potraw podczas grillowania.

Lecznicze działanie rozmarynu zawdzięcza się głównie obecności kwasu rozmarynowego. Duże jego ilości zawiera również melisa i szałwia lekarska, mięta, tymianek oraz oregano. Jest on cennym antyoksydantem oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

Kwas rozmarynowy chroni przed wirusem opryszczki typu I

Kwas rozmarynowy jest inhibitorem enzymów uczestniczących w rozkładzie kwasu hialuronowego, którego w młodej skórze nie brakuje i odpowiada za jej sprężystość. Wraz z wiekiem, ilość kwasu maleje, skóra traci zdolność wiązania wody i pojawiają  się zmarszczki. Warto więc zadbać o to, aby w naszej diecie nie zabrakło antyoksydantów, w tym także kwasu rozmarynowego.

Kwas rozmarynowy działa też fotoprotekcyjnie. Usuwa wolne rodniki powstające pod wpływem promieniowania UV i wzmacnia system obronny organizmu przez stymulowanie produkcji melaniny. Badania dowiodły, że ekstrakt podawany doustnie, zmniejszał zmiany w skórze poddanej działaniu promieni UV.

Zapach rozmarynu pobudza pamięć i ułatwia zapamiętywanie

Ostatnie badania pokazują, że zapach rozmarynu korzystnie wpływa na pracę mózgu. Badaniu poddano tym razem dzieci. Część z nich wykonywała zadania w pomieszczeniu z rozpylonym olejkiem z rozmarynu, a część w pomieszczeniu „bezzapachowym”. Analiza wyników pokazała, że lepsze rezultaty w testach osiągały dzieci przebywające w pomieszczeniach z olejkiem eterycznym, niż dzieci przebywające w klasie bez rozpylonego zapachu. Szczególnie widoczne było to w przypadku testu polegającego na zapamiętaniu jak największej ilości słów, czyli testu mierzącego sprawność pamięci roboczej.

Badania sugerują, że rozmaryn, szałwia i melisa mogą pomóc pacjentom z Alzheimerem

Inne badania dowodzą, że kwas rozmarynowy posiada działanie przeciwdepresyjne, przeciwzapalne i uspokajające. Dodatkowo rozmaryn jest bardzo pomocny w trawieniu. Pobudza apetyt, zwiększa przepływ soków trawiennych oraz łagodzi wzdęcia i gazy. Posiada też właściwości pobudzające krążenie oraz rozgrzewające i może być pomocny w łagodzeniu bólów mięśniowych i reumatycznych. 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+

0 komentarzy dla “Poznaj niezwykłe właściwości rozmarynu!Dodaj swoje →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.