Czarnuszka – niepozorna roślina o olbrzymiej mocy

Dobroczynne właściwości czarnuszki znane są już od tysięcy lat. Starożytni uważali, że czarnuszka i jej olej „leczy wszystko z wyjątkiem śmierci”. Obecnie jest ponad 700 badań, potwierdzających jej pozytywny wpływ na zdrowie.

Nasiona wykorzystywane są w przypadku schorzeń układu pokarmowego, dróg moczowych, jako środek przeciwbakteryjny i moczopędny. Wykazuje także działanie przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe i przeciwbólowe.

Dawniej nasiona czarnuszki chętnie stosowano jako przyprawę, często dodając ją do pieczywa. Dlatego też inna popularna nazwa czarnuszki z jaką można się spotkać to czarny kminek lub czarny sezam. 

Czarnuszka pomaga w leczeniu kaszlu, kataru i zatok oraz w pobudzaniu laktacji i regulacji cyklu miesiączkowego. Bogata jest w witaminy z grupy B, związki mineralne, karoten, alkaloidy, białka.

Znalezione obrazy dla zapytania czarnuszka

DZIAŁA PRZECIWCUKRZYCOWO
Zawarta w czarnuszce kwercetyna normalizuje stężenie glukozy we krwi, zwiększa o ponad połowę wydzielanie insuliny oraz zawartość glikogenu w wątrobie. Zaleca się dwa gramy nasion dziennie.

ZMNIEJSZA NAPADY PADACZKI
Badania prowadzone w 2007 roku dowodzą, że podawanie dzieciom ekstraktu z czarnuszki z wodą, znacznie zmniejszyło aktywność napadu.

SKUTECZNA W PRZYPADKU ASTMY
Ekstrakty wodne z nasion z czarnuszki posiadają silne działanie antyastmatyczne dróg oddechowych. Podawanie jej dzieciom poprawiło ich wydolność płuc, a także ustąpił świszczący oddech. 

POSIADA DZIAŁANIE PRZECIWNOWOTWOROWE
Naukowcy z USA stwierdzili, że 67% przypadków guzów nowotworowych uległo znacznemu zmniejszeniu. Wyciąg z ziaren czarnuszki posiada podobne działanie do leku przeciwnowotworowego, zapewniając przy tym o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa.

POMOŻE UPORAĆ SIĘ Z ANEMIĄ
Wiele badań dowodzi że regularne spożywanie oleju z czarnuszki podnosi poziom hemoglobiny i erytrocytów

POMAGA ZWALCZYĆ NADCIŚNIENIE
Czarnuszka obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zakrzepów oraz chroni przed rozwojem miażdżycy.

DOSKONAŁA W PRZYPADKU PROBLEMÓW Z WŁOSAMI
Czarnuszka hamuje wypadanie włosów, zapobiega łysieniu i pomaga zwalczyc łupież

ZMNIEJSZA BÓLE MIGDAŁKÓW I GARDŁA

DZIAŁA PRZECIWZAPALNIE, PRZECIWRZODOWO, CHRONI WĄTROBĘ I NERKI

POSIADA WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWWIRUSOWE, PRZECIWGRZYBICZNE I PRZECIWBAKTERYJNE

POZYTYWNIE WPŁYWA NA UKŁAD SERCOWO – NACZYNIOWY
Wpływa na prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego, przeciwdziałając odkładaniu się lipidów w naczyniach krwionośnych, poprawia krwioobieg i normalizuje ciśnienie tętnicze.


Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+