Właściwości kapsaicyny w papryce chili

Kapsaicyna obecna w papryce chili to związek chemiczny odpowiadający za pojawienie się uczucia pieczenia. W zależności od ilości kapsaicyny w żywności może powodować także ból trwający od kilku sekund, nawet do kilku godzin. Opublikowano na ten temat badania, w kórych naukowcy, wstrzykneli w przedramię badanych ten związek, który wywołał podrażnienia, odczyn alergiczny oraz wrażliwość na ból lecz nie były to skutki długotrwałe. Substancja ta jest niezwykle odporna na zamrażanie i gotowanie, a także warunki panujące w jelitach.

Kapsaicyna w walce z otyłością

Przypuszcza się, że spożywanie żywności zawierającej kapsicyne, może korzystnie wpływać na zmniejszenie masy ciała. Zespół koreańskich naukowców wykazał, ze związek ten hamuje akumulacje białej tkanki tłuszczowej, wzmaga wytwarzanie ciepła, przez zwiększenie wydzielania adrenaliny i noradrenaliny z rdzenia nadnerczy oraz powoduje wzrost utlenienia tłuszczów i spadek apetytu. 

Łagodzenie bólu i leczenie nadciśnienia

Stwierdzono, że kapsaicyna obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz może pomóc w leczeniu bólu u chorych, a także zaburzeniach mięśniowo-szkieletowych. Według badań przeprowadzonych w 2013 roku opublikowanych przez Pain Medicine, istnieją dowody, że plaster umieszczony na skórze zawierający 8% kapsaicyny może stymulować nerwy w obwodowym układzie nerwowym i blokować ból, przed dotarciem do rdzenia kręgowego i skutecznie zmniejszyć dyskomfort u pacjentów z bólem neuropatycznym.

Działanie przeciwdrobnoustrojowe

Papryka chili posiada właściwości antybakteryjne oraz hamuje wzrost bakterii stanowiącej najczęstszą przyczynę choroby wrzodowej. W północno-wschodnich Indiach spożywa się ją regularnie w małych ilościach w przypadku zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Działanie antyoksydacyjne

Kapsaicyna skutecznie chroni komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Wiele osób uważa, że ostra papryka przyczynia się do powstawania choroby wrzodowej żołądka co nie jest prawdą. Kapsaicyna stymuluje tworzenie błony śluzowej żołądka i zwalcza bakterie odpowiedzialne za tworzenie się zmian wrzodowych i nowotworowych.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+