Suplementy diety – czy warto je stosować?

Suplementy diety są to środki spożywcze zawierające skoncentrowane źródło witamin i składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy bądź fizjologiczny. Przeznaczone są głównie w celu uzupełnienia diety w składniki niedoborowe oraz poprawiania funkcji organizmu.

Obecnie cieszą się dużym powodzeniem zarówno wśród osób młodych, dojrzałych jak i ludzi starszych. Coraz bardziej powszechna jest także suplementacja u dzieci. Występuje wiele grup suplementów diety, jednak największą stanowią produkty zawierające witaminy i składniki mineralne.

Największe efekty z przyjmowania suplementów stwierdza się jedynie w przypadku ich niedoborów w organizmie, natomiast mniejsze podczas dobrego stanu odżywiania.

Należy też pamiętać, że nieuzasadniona suplementacja diety, stosowana bez konsultacji z lekarzem może zaburzać równowagę w organizmie i wywołać niepożądane skutki uboczne poprzez przekraczanie górnych, bezpiecznych poziomów niektórych witamin i składników mineralnych np:.

  • preparaty wapnia należy przyjmować razem z magnezem, w celu wzajemnego uzupełniania się substancji,
  •  preparaty żelaza mogą utrudniać wchłanianie cynku,
  •  duże dawki żelaza utrudniają wchłanianie witaminy E

Niektóre składniki zawarte w suplementach mogą być przyczyną interakcji z przyjmowanymi lekami, zmniejszając ich wchłanianie ( np. antybiotyków lub leków kardiologicznych).

Najlepszym sposobem uzupełniania niedoborów składników w organizmie jest zmiana nawyków żywieniowych poprzez wprowadzenie zbilansowanej diety. Stosowanie suplementów wówczas nie powinno być konieczne. Suplementy to nie jest droga do trwałego zdrowia a niewłaściwe przyjmowanie może nam zaszkodzić.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+