KAWA – mielona, rozpuszczalna i 3 w 1

Czym  różnią się od siebie te kawy i która jest zdrowsza?

najlepsza_kawa

Kawa mielona to kawa naturalna, nie poddana żadnym procesom technologicznym, pozbawiona dodatków. Zawartość kofeiny w kawie mielonej jest dwukrotnie wyższa niż w kawie rozpuszczalnej. Do jej produkcji wykorzystuje się ziarna jak najlepszej jakości, które poddaje się prażeniu lub mieleniu. Najzdrowszą formą parzenia kawy jest zaparzanie jej w ekspresie, natomiast szkodliwsze działanie posiada kawa zalewana wrzątkiem w filiżance lub gotowana. Może znacznie podnosić poziom cholesterolu we krwi oraz zawiera związki drażniące, mogące powodować problemy żołądkowe.

Kawa rozpuszczalna powstaje w wyniku poddawania ziaren wieloetapowej obróbce technologicznej. Do produkcji najprawdopodobniej używa się ziaren gorszej jakości, których i tak nie zdołamy odróżnić w przetworzonej kawie. Kawa ta zawiera mniej tanin i substancji antyodżywczych niż kawa mielona, a w wyniku obróbki traci też niestety antyoksydanty.

Kawy rozpuszczalne posiadają także szkodliwe ilości niklu, a przeprowadzone badania dowodzą o obecności w niektórych rodzajach ochratoksyny A, której obecność może wskazywać na wykorzystanie do produkcji ziaren spleśniałych. Obecność jej w kawie może powodować działanie rakotwórcze, negatywnie wpływać na układ nerwowy, odpornościowy oraz nerki.

Na szczególną uwagę zasługują kawy rozpuszczalne 3 w 1, których skład pozostawia wiele do życzenia. Jest to najgorszy wybór, głównie ze względu na mnóstwo dodatków, znikomą ilość kawy rozpuszczalnej lub ekstraktu z kawy.

 

255893

Skład kawy rozpuszczalnej 3 w 1 Nescafe:
– cukier, syrop glukozowy, całkowicie utwardzony tłuszcz roślinny, kawa rozpuszczalna 10,1%, regulatory kwasowości ( E 331, E 340, E 452), białka mleka, sól, emulgatory ( E 471, E 472), aromaty

 

 

 

Dzienna dawka, której nie powinniśmy przekraczać wynosi 500-600 mg
Dawka toksyczna – 1000 mg
Dawka śmiertelna –  3200 mg

Kawa spożywana w ilościach zalecanych korzystnie wpływa na układ trawienny, przyspiesza metabolizm, ułatwia koncentrację, natomiast nadmiar powoduje rozdrażnienie, nerwowość oraz może zwiększać prawdopodobieństwo występowania chorób serca.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+