Czy chleb tostowy to dobry wybór?

Chleb tostowy charakteryzuje się znacznie dłuższą trwałością niż inne rodzaje chleba. Dodatkowo jest znacznie bardziej miękki, nie wysycha i nie twardnieje tak szybko jak pozostałe. Idealny do zapiekania z serem i szynką. Wszystkie te właściwości zawdzięcza wielu dodatkom bez których zapewne już nie byłby taki „idealny”. Porównując skład tego chleba z innym chlebem np razowym, możemy zauważyć znaczącą różnicę. Chleb tostowy zawierać może wiele dodatków poprawiających jego teksturę oraz cukier, co nie wpływa korzystnie na naszą sylwetkę.

 

0005K8YCDCNAFDJM-C122-F4

 

Dwie kromki pieczywa tostowego z serem i szynką to ok 300 kcal.

Najczęściej wybieranym chlebem tostowym jest chleb z mąki pszennej, pozbawiony składników mineralnych i witamin. Posiada on wysoki indeks glikemiczny i w krótkim czasie po zjedzeniu możemy odczuwać głód. Ciężko się najeść dwoma kromkami takiego pieczywa, co powoduje częstsze podjadanie i w rezultacie tycie.

 

Chleb taki posiada czterokrotnie niższą zawartość błonnika w porównaniu z chlebem pełnoziarnistym.

Ze względu na wysoką zawartość drożdży powinien być unikany przez osoby źle je tolerujące, ponieważ może powodować wzdęcia. 

Niektóre rodzaje pieczywa tostowego zawierają utwardzone tłuszcze roślinne, zwiększając przy tym możliwość wystąpienia miażdżycy i zawału mięśnia sercowego. Kupując taki chleb, starajmy się unikać dodatku tłuszczu.

Chleb tostowy zawiera również dodatek cukru, dlatego nie jest zalecany osobom na diecie. Większość produktów w swoim składzie zawiera cukier, dlatego nie ma sensu dostarczać go do organizmu razem z takim rodzajem chleba. Wiadomo, że nadmiar prowadzić może  do otyłości i cukrzycy.

Zawartość minerałów i witamin jest pięciokrotnie niższa niż w chlebie pełnoziarnistym, głównie magnezu, cynku, żelaza. Dieta pozbawiona tych składników i witamin może powodować zaburzenia metabolizmu, układu trawiennego oraz krwionośnego.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+