Gorzka czekolada – dobry wybór

Gorzka czekolada oprócz wykwintnego smaku posiada również korzystny wpływ na nasze zdrowie. Codzienne spożywanie jednej lub dwóch kostek pomoże nam zadbać o nasze serce, mózg a także zapobiega rozwojowi nowotworu. Najlepiej wybierać czekoladę o dużej zawartości kakao ( powyżej 70% ), która ma mniejszą zawartość tłuszczu i niski indeks glikemiczny. Nie można jednak przesadzać z jej nadmiernym spożywaniem, ponieważ jest to produkt kaloryczny i może prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej.

100 g gorzkiej czekolady zawiera aż 554 kcal. 

Kubek czekolady w proszku zawiera mniej kalorii niż tabliczka a do tego jest lepiej strawna i rzadziej powoduje zaparcia.

Najważniejsze właściwości czekolady :

  • dodaje energii dzięki dużej zawartości węglowodanów, magnezu, potasu, żelaza a więc świetnie sprawdzi się np. podczas treningu, wędrówek
  • wzmacnia serce i chroni przed zawałem dzięki polifenolom
  • poprawia myślenie i zwiększa koncentrację ze względu na dużą zawartość związków pobudzających mózg
  • zapobiega miażdżycy i udarowi dzięki flawonoidom
  • oczyszcza i pobudza pracę nerek – produkt ten powinny szczególnie spożywać osoby, które mają skłonności do infekcji dróg moczowych

 

5e7e7d7fd3394a3321078bb6bcc9f737,640,0,0,0

 

Nie ulega wątpliwości, że gorzka czekolada korzystnie wpływa na nasze zdrowie i powinniśmy ją spożywać codziennie ale oczywiście z umiarem 🙂 Pamiętajmy, że korzystne właściwości czekolady zwiększają się wraz ze wzrostem w niej zawartości kakao.

Smacznego ! 🙂

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+