Sok, nektar czy napój?

Wiele z osób nie zdaje sobie sprawy czym te trzy produkty się od siebie różnią. Które z nich więc będzie dla nas najlepsze?

 

pobrane

Zacznijmy od soków, które są najlepszym wyborem spośród trzech opcji. Według definicji jest on wyprodukowany z owoców lub warzyw bez żadnych dodatków – ulepszaczy, konserwantów, barwników, którego smak i wygląd powinien przypominać sok wyprodukowany ze świeżych produktów. Soki zawierają cukry naturalnie występujące w owocach, lub niewielką domieszkę cukru dodatkowego, którego ilość nie może przekraczać 15mg i nie jest konieczne umieszczanie go na etykiecie produktu. Dodawany jest głównie w celu złagodzenia kwaśnego smaku owoców. Sokiem można również nazwać płyn otrzymany przez rozcieńczenie koncentratu wodą, który w końcowym efekcie będzie identyczny od względem wartości odżywczych, witamin do soku świeżo wyciśniętego.

Warto również sięgać po soki z warzyw, które niezależnie od rodzaju są gęste i smakują inaczej niż soki owocowe. Ponadto zawierają wiele wartościowych składników,niezbędnych w codziennej diecie. Np. sok pomidorowy zawiera likopen, który obniża ryzyko zachorowania na raka prostaty a sok z buraka obniża poziom ciśnienia krwi. Oprócz tego soki te zawierają mnóstwo potasu i błonnika, który zapewnia sytość.

 

Nektar – zawiera od 25 do 100 % wsadu owocowego lub warzywnego, a także wodę, kwas cytrynowy i substancje słodzące. Podobnie jak sok nie zawiera substancji konserwujących,barwników i aromatów. Ilość wsadu jest różna w zależności od surowca – np:

– jabłka, pomarańcze – min. 50 % wsadu

– czarna porzeczka – 25 % wsadu

– śliwki – 30 % wsadu

– wiśnie  -35 % wsadu

Do nektaru można dodać więcej cukru niż do soku ale jego ilość nie może przekraczać 200g/l słodzonego nektaru.

 

Napój – zawiera najmniej wartościowych składników, ponieważ składa się z wody z sokiem ( zawartość wsadu max 30 % chociaż zazwyczaj jest znacznie mniej). Dodawane są również substancje dodatkowe, konserwanty a całość może być utrwalona chemicznie. Tak więc nie jest to najlepszy wybór 🙂

Najlepszy pomysłem jest wybór soku a najlepiej samodzielnie przygotować go w domu. Posiadamy wtedy 100 % pewność, że jest on zdrowy, bez żadnych podejrzanych substancji. Sok ze świeżo wyciśniętych owoców ma szereg zalet:

  • świetnie gasi pragnienie
  • odkwasza organizm
  • bogate źródło witamin, minerałów i błonnika
  • zawiera antyoksydanty chroniące nas przed wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za starzenie się organizmu, miażdżyce i choroby nowotworowe.

 

Warto codziennie sięgać po szklankę soku – najlepiej tego samodzielnie przygotowanego aby dostarczyć organizmowi  dużej dawki witamin i niezbędnych składników, które mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie ale także i urodę. Przed zakupem najlepiej dokładnie zapoznać się z etykietą produktu i wybrać ten o najlepszej jakości 🙂

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+